Eind 2025 stonden er volgens het CBS 661.434 lucht-waterwarmtepompen bij Nederlandse woningen, ruim 114.000 meer dan een jaar eerder. De verkoop groeit in 2026 licht. Hieronder staan de belangrijkste cijfers over warmtepompen in Nederland, elk met bron, datum en periode, gecontroleerd op 30 oktober 2026.
Hoeveel warmtepompen zijn er in Nederland?
Eind 2025 stonden er 661.434 lucht-waterwarmtepompen bij woningen, inclusief hybride opstellingen (CBS StatLine 85523NED, bijgewerkt 19 juni 2026). Met alle typen erbij, ook vaste airco’s, waren het er 2.567.794.
| Warmtepompen bij woningen op 31 december | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Lucht-water, inclusief hybride | 446.985 | 547.200 | 661.434 |
| Lucht-lucht (vaste airco’s) | 1.219.626 | 1.473.735 | 1.738.018 |
| Alle typen samen | 1.805.977 | 2.172.867 | 2.567.794 |
Dit is de voorraad in gebruik, niet de verkoop; 2024 en 2025 zijn nader voorlopig. Een apart aantal hybride warmtepompen bij woningen publiceert het CBS niet. Zonder lucht-lucht zijn het er bijna 830.000 (eigen berekening), in lijn met de ruim 800.000 die de Vereniging Warmtepompen in januari 2026 noemde: ruim 1 op de 10 woningen.
Hoeveel warmtepompen worden er verkocht?
In de eerste helft van 2026 leverden fabrikanten bijna 71.000 warmtepompen voor woningen, zonder airco’s, 6% meer dan een jaar eerder (Vereniging Warmtepompen, juli 2026).
| Periode | Geleverd voor woningen, zonder lucht-lucht |
|---|---|
| 2024 | 111.000 |
| 2025 | 126.000 |
| Eerste helft 2026 | bijna 71.000 |
| Heel 2026, verwachting | ongeveer 140.000 |
Het gaat om leveringen aan groothandels en installateurs, niet om installaties. In 2025 waren ongeveer 40.000 van de 126.000 hybride. In de eerste helft van 2026 groeide lucht-water (all-electric en hybride naast de ketel) met 36%, terwijl units die alleen als hybride zijn ontworpen 21% minder werden verkocht.
Hoeveel ISDE-subsidie is er in 2026?
Voor de hele ISDE is in 2026 €500 miljoen beschikbaar. Op 5 oktober 2026 was daarvan €330,7 miljoen aangevraagd, deels geschat, in 162.767 aanvragen van januari tot en met september (RVO).
| ISDE 2026, stand 5 oktober 2026 | Bedrag |
|---|---|
| Budget 2026, alle maatregelen | €500 miljoen |
| Aangevraagd, totaal | €330,7 miljoen |
| Particulieren, warmtepompen | €106,5 miljoen |
| Particulieren, isolatie | €199,7 miljoen |
| Zakelijk, warmtepompen | €22,2 miljoen |
Voor een lucht-waterwarmtepomp is de ISDE in 2026 €1.025 plus €225 per kW subsidiabel vermogen, met €200 extra bij energielabel A+++ en altijd minimaal €500. Je vraagt aan na de installatie, uiterlijk 24 maanden later, voor een woning met een bouwjaar vóór 2019. Alle voorwaarden staan in het overzicht van de ISDE-subsidie 2026.
Wat verandert er aan de ISDE in 2027?
RVO kondigde voor lucht-waterwarmtepompen in 2027 €120 per kW aan in plaats van €225, een A+++-bonus van €250 en een nieuwe eenmalige bonus van €200 voor een slimme warmtepomp. Dat zijn voorgenomen wijzigingen (stand 23 oktober 2026). Een slimme lucht-waterwarmtepomp van 4 kW met A+++ krijgt dan €1.955, rekent RVO voor.
Koop je uiterlijk 31 december 2026 en laat je in 2027 installeren, dan geldt met een aankoopbewijs, zoals een getekende offerte, nog €225 per kW, maar zonder slimme bonus en hogere A+++-bonus.
Welke ISDE, SCOP en geluidswaarden hebben de Vaillant-modellen?
De acht Vaillant-modellen krijgen in 2026 €2.350 tot €3.925 ISDE. Volgens Vaillant halen ze een SCOP van 4,83 tot 5,13 bij 35 °C en van 3,62 tot 3,86 bij 55 °C.
| Model | Meldcode | ISDE 2026 | SCOP 35 °C | SCOP 55 °C | Geluid ErP |
|---|---|---|---|---|---|
| aroTHERM pro 5 kW | KA32103 | €2.350 | 5,01 | 3,70 | 49 dB(A) |
| aroTHERM pro 7 kW | KA32105 | €2.800 | 4,87 | 3,62 | 49 dB(A) |
| aroTHERM pro 11 kW | KA32100 | €3.700 | 4,93 | 3,66 | 54,8 dB(A) |
| aroTHERM plus 3 kW | KA32102 | €2.350 | 4,97 | 3,65 | 44,1 dB(A) |
| aroTHERM plus 5 kW | KA32104 | €2.575 | 4,83 | 3,64 | 44,3 dB(A) |
| aroTHERM plus 7 kW | KA32106 | €2.800 | 4,98 | 3,62 | 46,8 dB(A) |
| aroTHERM plus 10 kW | KA32099 | €3.700 | 5,13 | 3,86 | 49,9 dB(A) |
| aroTHERM plus 12 kW | KA32101 | €3.925 | 5,12 | 3,85 | 49,9 dB(A) |
ISDE volgens de meldcodelijst van RVO, inclusief A+++-bonus; bij de aroTHERM plus wijkt het subsidiabel vermogen af van de modelnaam (de 3 kW telt als 5 kW). SCOP en geluidsvermogen zijn productbladwaarden van Vaillant, geen praktijkmetingen. Zie ook warmtepomp geluid en de vergelijking aroTHERM pro vs plus.
Wat kosten gas en stroom voor verwarming?
In september 2026 betaalde een huishouden gemiddeld €1,39 per m³ gas en €0,26 per kWh stroom, inclusief energiebelasting en btw (CBS StatLine 85592NED, voorlopig, 13 oktober 2026).
| CBS-gemiddelde, inclusief btw | Gas per m³ | Stroom per kWh |
|---|---|---|
| Leveringstarief september 2026 (voorlopig) | €0,6618 | €0,1487 |
| Energiebelasting 2026 | €0,72680 | €0,11085 |
| Samen, september 2026 | €1,389 | €0,260 |
| Samen, augustus 2026 | €1,379 | €0,258 |
Optelling: eigen berekening. Niet inbegrepen zijn de vaste leveringskosten en transportkosten, in september gemiddeld €361 per jaar voor gas en €592 voor stroom, en de vermindering energiebelasting van €628,96 per jaar per stroomaansluiting. Hoe je hiermee rekent, lees je in warmtepomp stroomverbruik.
Hoeveel energiebelasting betaal je in 2026 en 2027?
In 2026 is de energiebelasting €0,60066 per m³ gas en €0,09161 per kWh stroom, exclusief btw (Belastingdienst). Voor 2027 stelt het Belastingplan €0,6163 per m³ en €0,0880 per kWh voor (fiscale sleuteltabel 2027, gecorrigeerd, september 2026).
| Energiebelasting, inclusief btw | 2026 | 2027, voorstel |
|---|---|---|
| Gas per m³ | €0,72680 | €0,74572 |
| Stroom per kWh | €0,11085 | €0,10648 |
Gas wordt 2,6% zwaarder belast, stroom 3,9% lichter (eigen berekening; 2027 inclusief btw omgerekend met 21%). Dit is pas definitief als het parlement het Belastingplan 2027 aanneemt.
Hoe zuinig zijn warmtepompen in de praktijk?
In de praktijk haalden warmtepompen een gemiddelde SCOP van 3,5 (all-electric) en 3,4 (hybride) voor ruimteverwarming. Dat mat RVO in de Installatiemonitor 3.0 (juni 2026) met slimme-meterdata van ruim 6.000 woningen.
| Installatiemonitor 3.0 (RVO, juni 2026) | All-electric | Hybride |
|---|---|---|
| Gemeten SCOP ruimteverwarming | 3,5 | 3,4 |
| SCOP bij passend / te groot vermogen | 3,8 / 3,0 | 3,3 / 2,7 |
| Lagere energiekosten per jaar dan met een cv-ketel (rekenvoorbeeld) | ongeveer €600 | ongeveer €400 |
| Minder CO2 (rekenvoorbeeld) | ongeveer 70% | 46% |
- Met alleen vloerverwarming haalde all-electric een SCOP van 3,8, met radiatoren 3,2.
- Bij hybride leverde de warmtepomp gemiddeld 78% van de warmte voor ruimteverwarming.
- De gemeten woningen waren gemiddeld zo’n 175 m², tegen ongeveer 120 m² landelijk, en 93% had zonnepanelen.
Waarom de praktijk lager uitvalt dan het productblad, lees je in rendement: COP en SCOP uitgelegd.
Hoe tevreden zijn mensen met hun warmtepomp?
Eigenaren geven hun warmtepomp gemiddeld een 8, en 72% heeft nooit last van het geluid (Milieu Centraal, bijgewerkt 2 juli 2026, op basis van een onderzoek uit 2021 onder 995 eigenaren en huurders).
| Milieu Centraal, onderzoek 2021 | Uitkomst |
|---|---|
| Gemiddeld rapportcijfer | 8 |
| Zou in een volgende woning weer een warmtepomp kiezen | ruim 7 van de 10 |
| Heeft spijt | 9% |
| Lagere energierekening | 60% |
| Nooit geluidsoverlast | 72% |
| Geluidsoverlast ‘s nachts / overdag | 16% / 12% |
| Buren met geluidsoverlast | 7% |
Hoeveel CO2 bespaart een warmtepomp?
Volgens RVO daalt de CO2-uitstoot met ongeveer 70% bij all-electric en 46% bij hybride. Dat komt uit een rekenvoorbeeld in de Installatiemonitor 3.0 voor een woning met 1.000 m³ gas voor verwarming en 200 m³ voor warm water: circa 1.504 en 998 kg per jaar.
| Energiedrager (CO2emissiefactoren.nl, 2026) | CO2 per eenheid |
|---|---|
| Aardgas | 2,134 kg per m³ |
| Stroom, herkomst onbekend (gemiddelde mix) | 0,328 kg per kWh |
| Grijze stroom | 0,536 kg per kWh |
Deze factoren tellen de hele keten mee, inclusief winning en transport; alleen de verbranding van aardgas geeft 1,779 kg per m³.
Rekenvoorbeeld. Een woning verbruikt 790 m³ gas per jaar, het gemiddelde van een particuliere woning in 2025 (CBS StatLine 81528NED, voorlopig; woningen met stadsverwarming en een zeer laag verbruik tellen mee, dus het gemiddelde valt laag uit). Met 31,65 MJ (8,79 kWh) per m³ (RVO-energiedragerlijst 2026) en 90% ketelrendement (aanname) is de warmtevraag ongeveer 6.250 kWh. Een all-electric warmtepomp met SCOP 3,5 gebruikt daarvoor ongeveer 1.790 kWh. De uitstoot daalt van ongeveer 1.690 naar 590 kg CO2 per jaar: zo’n 1.100 kg of 65% minder, en met grijze stroom ongeveer 730 kg minder. Warm water maakt een warmtepomp minder efficiënt, dus het werkelijke verbruik ligt iets hoger.
Welke regels gelden er in 2026?
Bij vervanging van je cv-ketel is een (hybride) warmtepomp in 2026 niet verplicht: het kabinet zag af van de normering per 2026.
| Onderwerp | Wat geldt | Bron en datum |
|---|---|---|
| Normering per 2026 | Gaat niet door | Rijksoverheid, 31 oktober 2024 |
| Normering vanaf 2029 | Plan: bij vervanging van de cv-ketel minimaal een slimme hybride warmtepomp; niet bij een warmtenet, voorlopig niet in flats en monumenten | Kamerbrief, gemeld op 8 oktober 2026 |
| Gasaansluiting nieuwbouw | Geen aansluitplicht bij een vergunning na 1 juli 2018 | ACM, 10 augustus 2026 |
| Btw op een warmtepomp | 21%; 0% geldt voor zonnepanelen op of bij een woning | Belastingdienst |
| Looptijd ISDE | In beginsel tot en met 2030 | Kabinet, juni 2025 |
Wie precies onder de norm van 2029 valt, volgt uit een onderzoek dat begin 2027 klaar moet zijn. Meer bij gasverbod nieuwbouw en btw op een warmtepomp.
Wat betekenen deze cijfers voor jouw huis?
Landelijke gemiddelden zeggen weinig over één woning. Reken je eigen situatie door met besparing berekenen, of laat tijdens een gratis schouw uitzoeken welk vermogen, ISDE-bedrag en rendement bij jouw huis passen; daarna krijg je een vaste offerte.
Over deze cijfers
Bronnen zijn het CBS, RVO, de Belastingdienst, het ministerie van Financiën, Milieu Centraal, CO2emissiefactoren.nl en de Vereniging Warmtepompen; de gegevens per Vaillant-model komen uit de specificaties van Vaillant en de meldcodelijst van RVO. Bij elk cijfer staan bron, datum en periode, en eigen berekeningen zijn gemarkeerd.
Laatst gecontroleerd: 30 oktober 2026. CBS-tarieven en ISDE-budgetstand veranderen maandelijks; we controleren de cijfers periodiek en passen bij elke wijziging de datum aan.
Noem bij een cijfer bij voorkeur de oorspronkelijke bron. Verwijzen naar deze pagina kan zo: “Bron: Warmtepompplaatsen.nl, Warmtepompen in Nederland: cijfers en feiten 2026 (30 oktober 2026), op basis van CBS, RVO, Milieu Centraal en de Vereniging Warmtepompen.”
Benieuwd wat een Vaillant warmtepomp voor jouw huis doet?
We komen gratis langs voor een schouw, rekenen het warmteverlies van je woning uit en geven je daarna een vaste prijs. Vrijblijvend.
Gratis schouw Reactie binnen één werkdag ISDE geregeld
Veelgestelde vragen
Hoeveel warmtepompen zijn er in Nederland?
Volgens het CBS stonden er eind 2025 661.434 lucht-waterwarmtepompen bij woningen, inclusief hybride opstellingen. Tel je lucht-luchtwarmtepompen (vaste airco's) en overige typen mee, dan waren het er 2.567.794; beide cijfers zijn nader voorlopig. De Vereniging Warmtepompen houdt het op ruim 800.000 warmtepompen zonder airco's, goed voor ruim 1 op de 10 woningen.
Hoeveel warmtepompen worden er in 2026 verkocht?
De Vereniging Warmtepompen telde in de eerste helft van 2026 bijna 71.000 warmtepompen voor woningen zonder airco's, 6% meer dan een jaar eerder. Voor heel 2026 verwacht de vereniging ongeveer 140.000 stuks, tegen 126.000 in 2025. Het gaat om leveringen aan groothandels en installateurs, niet om installaties bij mensen thuis.
Is er in 2026 nog ISDE-budget voor een warmtepomp?
Op 5 oktober 2026 was volgens RVO €330,7 miljoen van de €500 miljoen voor 2026 aangevraagd, deels geschat. RVO werkt die stand elke maand bij. Je vraagt de ISDE aan nadat de warmtepomp is geïnstalleerd, uiterlijk 24 maanden later.
Wat kosten gas en stroom gemiddeld in 2026?
Volgens het CBS betaalde een huishouden in september 2026 gemiddeld €1,39 per m³ gas en €0,26 per kWh stroom. Dat is het leveringstarief plus energiebelasting, inclusief btw. Vaste leveringskosten, transportkosten en de vermindering energiebelasting tellen niet mee, en het cijfer voor september is nog voorlopig.
Hoe zuinig is een warmtepomp in de praktijk?
In de Installatiemonitor 3.0 mat RVO in ruim 6.000 woningen een gemiddelde SCOP van 3,5 voor all-electric en 3,4 voor hybride, voor ruimteverwarming. Met alleen vloerverwarming kwam all-electric op 3,8, met radiatoren op 3,2. De SCOP op productbladen ligt hoger, omdat in de praktijk ook de stooklijn, het afgiftesysteem en het gekozen vermogen meetellen.
Hoeveel CO2 bespaart een warmtepomp?
In een rekenvoorbeeld uit de Installatiemonitor 3.0 van RVO daalt de CO2-uitstoot met ongeveer 70% bij een all-electric warmtepomp en met 46% bij een hybride warmtepomp. In ons eigen rekenvoorbeeld voor een gemiddelde woning met 790 m³ gas scheelt all-electric ongeveer 1.100 kg CO2 per jaar. Hoeveel het bij jou is, hangt af van je gasverbruik, het rendement en de stroom die je gebruikt.
Hoe tevreden zijn mensen met hun warmtepomp?
Volgens Milieu Centraal geven eigenaren hun warmtepomp gemiddeld een 8. Ruim 7 van de 10 zouden in een volgende woning weer een warmtepomp kiezen, en 72% heeft nooit last van het geluid van de buitenunit. Het onderzoek dateert uit 2021 en telde 995 deelnemers.
Lees ook
- Warmtepomp begrippen: van SCOP tot stooklijn uitgelegd
- ISDE subsidie warmtepomp 2026: compleet overzicht
- Warmtepomp rendement: COP en SCOP uitgelegd
- Warmtepomp stroomverbruik: hoeveel elektriciteit verbruikt een warmtepomp?
- Warmtepomp besparing berekenen
- Warmtepomp trends 2026
- Warmtepomp geluid: hoe luid is een warmtepomp echt?
Bronnen
- CBS: Warmtepompen; aantallen, thermisch vermogen en energiestromen (StatLine 85523NED, 19 juni 2026)
- Solar Magazine: Bescheiden groei van verkoop warmtepompen, hybride daalt, all-electric stijgt fors (13 augustus 2026)
- RVO: ISDE, stand van zaken budget (peildatum 5 oktober 2026)
- RVO: ISDE, wat wijzigt er vanaf 2027? (23 oktober 2026)
- RVO: ISDE, warmtepomp voor woningeigenaren
- CBS: Gemiddelde energietarieven voor consumenten (StatLine 85592NED, 13 oktober 2026)
- Rijksfinanciën: Fiscale sleuteltabel 2027, inclusief correctie tarieven energiebelasting (september 2026)
- RVO: Installatiemonitor 3.0, eindrapportage (juni 2026)
- RVO: Onderzoek, warmtepompen verlagen energieverbruik van huishoudens (15 juni 2026)
- Solar Magazine: Consumenten met hybride warmtepomp gebruiken 78 procent minder gas per jaar, over de Installatiemonitor 3.0 (16 juni 2026)
- Milieu Centraal: Warmtepomp ervaringen, hoe tevreden zijn mensen ermee? (2 juli 2026)
- CO2emissiefactoren.nl: Wijzigingenlijst emissiefactoren 2015-2026
- Solar Magazine: Warmtepomp verplicht in 2029, wie er precies onder valt wordt volgend jaar duidelijk (8 oktober 2026)
- CBS: Energieverbruik particuliere woningen; woningtype en regio's (StatLine 81528NED, cijfers 2025 toegevoegd augustus 2026)